Preloader
 

EKN BİLİŞİM

Ana Sayfa / EKN BİLİŞİM / Dijital Reklam

Dijital Reklam

İŞLETMENİZ İÇİN ETKİLİ DİJİTAL PAZARLAMA YÖNTEMLERİ

 

Son yıllarda ticaret alanında en çok kullanılan kavramlardan bir tanesi olan dijital pazarlama, günümüzde oldukça popüler bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki dijital pazarlama nedir? Herhangi bir marka veya firmanın sunmuş olduğu ürün veya hizmetleri dijital ortamda pazarlama süreci dijital pazarlama olarak adlandırılır. İnternet ve teknolojinin hayatımıza hakim olduğu bu dönemde dijital pazarlamanın en önemli ve en etkili pazarlama yöntemlerinden bir tanesi olduğu tartışılmazdır. Dijital pazarlamanın yapıldığı en temel kanal internet ortamıdır. Bu ortamda sosyal medya, e-mail ve e-ticaret siteleri gibi birçok platform üzerinden dijital pazarlama yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılan pazarlamanın hedef kitlesine ulaştırılma düzeyini artırmak ve pazarlaması yapılan ürün ve hizmetlerin reklamını yapmak için birçok etkili dijital pazarlama yöntemi bulunmaktadır. Gelin hep birlikte etkileyici dijital pazarlama yöntemlerini inceleyelim.

Sosyal Medya Yönetimi

Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaştığı ve neredeyse herkesin bir veya birkaç tane sosyal medya hesabına sahip olduğu şu dönemde, satıcılar için müşteriye ulaşmanın en kolay kanallarından bir tanesi sosyal medyadır. İyi yönetilen bir sosyal medya hesabı üzerinden satıcılar, ürün ve hizmetlerini etkili bir şekilde tanıtma ve hatta bu ortamda satış yapma imkanı bulabilmektedir. Satıcıların daha fazla müşteriye ulaşması ve ürünlerinin satışını artırması için sosyal medya yönetimi, büyük bir önem taşımaktadır. İyi yönetilen sosyal medya hesapları, birçok kullanıcı tarafından takibe alınır. Bu sayede bu hesaplardan yapılan reklamlar ve satışlar çok daha etkili olur.

Google Adwords

Dijital pazarlama yöntemleri arasında en etkili olanlarından bir tanesi de Google Adwords kullanımıdır. Google Adwords gibi reklam araçları sayesinde satıcılar, etkili reklam kampanyaları oluşturarak bunları kullanıcılara kolaylıkla ulaştırabilme şansına sahip olurlar. Bu sayede ürünlerini çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine tanıtmayı başaran firmalar, satış rakamlarını çok daha yüksek boyutlara çıkarabilir. Reklam araçları kullanılırken uygulanan stratejiler de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle uzman kişiler tarafından oluşturulan stratejiler doğrultusunda planlı bir şekilde hareket etmek, bu konuda oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Google Haritalar

Yalnızca online olarak hizmet vermeyip belirli bir adresi ve mağazaları bulunan satıcılar için dijital pazarlama yöntemlerinden bir tanesi de Google Haritalar kullanımıdır. Google Haritalar üzerinde firma hakkında yeteri kadar bilgi bulunması, resimler ve olumlu yorumların yer alması, kullanıcıları bu firmadan alışveriş yapmaya yönelten unsurlar arasında yer alır. Bu nedenle firmaların Google Haritalar uygulaması üzerinde bulunabilir olması ve olumlu bir profile sahip olması, dijital pazarlama alanında gelişim sağlanması için de oldukça önemlidir.

SEO Çalışması

Dijital pazarlamada kilit rol oynayan çok önemli noktalardan bir tanesi de SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasıdır. E-ticaret siteleri üzerinden satış yapan firmalar için büyük önem taşıyan SEO çalışması, temel olarak web sitesinin arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmada web sitesine uygun nitelikte ve düzenli olarak içerik girişi sağlanır. Web sitesinde satışı yapılan ürün veya hizmetlerle ilgili kullanıcıların arama motorlarında en çok arattığı kelime öbekleri tespit edilerek bu kelimeler üzerinden yapılan çalışma ile, web sitesinin kullanıcılara ulaşma oranını büyük oranda yükseltilerek dijital pazarlamanın etkisi artırılabilir.

Programatik Reklamcılık

Reklamcılığın modern çağa uyum sağlamış hali olarak nitelendirilebilen programatik reklamcılık, temel olarak reklam alım ve satım sürecinin makineler aracılığı ile gerçekleştirildiği yeni bir uygulamadır. Doğru müşteriye doğru reklamın ulaştırılmasını sağlayan akıllı bir reklam yönetimi sunan programatik reklamcılık, dijital pazarlamada klasik reklam prosedürüne göre çok daha büyük verim alınmasına imkan tanır. Büyük ve gelişmiş firmaların ve e-ticaret sitelerinin etkin bir şekilde kullandığı ve oldukça olumlu sonuçlar aldığı programatik reklamcılık, dijital pazarlamada en ekili yöntemler arasında yer alır.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda siz de ürünleriniz ve hizmetlerinizin satışı için dijital pazarlama kanallarını etkin bir şekilde kullanmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sıradışı Digital’in sunmuş olduğu dijital pazarlama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Yılların vermiş olduğu tecrübe ve uzman ekibi ile farklı sektörlerden yüzlerce markanın dijital yolculuğuna rehberlik eden Sıradışı Digital ile siz de firmanız için doğru stratejileri belirleyerek kolaylıkla başarıya ulaşabilirsiniz.