Preloader
 

Grafik & Web Tasarım

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, fazla boytlu bir imaj çalışmasını anlatır.Bu çalışmanın amacı, kurumların tarihsel, kültürel, coğrafi konumlarını,kuruluş amaçlarını ve ideallerini,ürün ve hizmetlerini, sektörel konumlarını, az çabayla, kısa bir zamanda ve etkili bir biçimde hedef kitleye aktarmaktır.
İyi hazırlanmış Kurumsal Kimlik bir firmaya şunları sağlar:

Firma adının belleklere yerleşmesi 
Firma özelliklerinin görsel hızda aktarılması (dinamizm, yenilikçilik vb.) 
Ürün ve hizmetlerin kalite garantisi 
Ürün ve hizmetlerin doğası ve sektörel konumları hakkında ilk bilgileri iletmesi 
İlk bakışta rakiplerden ayrılma 
Kurumsal Kimlik dönemsel olarak yenilenmeye de ihtiyaç duyar. Firma ve pazar geliştikçe “farkı fark ettirmenin” en etkili yolu bunu imaja yansıtmak, diğer bir deyişle, önyargıyı aşacak kadar etkili ve dolaysız, yani görsel yoldan anlatmaktır.

Kurumsal Kimlik

Logo:

Logo kurumsal kimliğinizin bizzat bedenidir. İyi bir logo, bir firma için en akılcı ve getirisi olan yatırımdır. “Kaliteli hizmet veren bir firmanın kaliteli bir logosu olmalıdır” anlayışına dünyanın tüm kurumsal başarı öykülerinde rastlarız. Her yerde kullanabileceğiniz bir kimlik ögesi olup şu özellikleri taşımalıdır: 

Sektörde benzersiz olmalıdır.
Maksimum bilgiyi minimum sürede vermelidir.
Mümkün olan en geniş kitle tarafından algılanabilmelidir.
Firmadaki biçim ve renk hizmet ve ürünlerle ilişkili olmalıdır. 
Firmanın ruhunu yansıtmalı somutlastırmamalıdır.
Boyutlar ve yüzeyleri sorunsuz uygulanabilmelidir.
Farklı yüzey ve medyalara uygulanması aşırı masrafa yol açmamalıdır.

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Kapsamındakiler:
Kurum ve hizmet adı yaratma:

Marka kimliği: Marka isminin bulunması, isim haklarının satın alınması, logo tasarımı, logotype tasarımı, logonun farklı alanlarda kullanımı, etikette, reklamda ve benzeri uygulamalarında kullanımı vb. kapsamaktadır.Amblem,logo, logo type tasarımı: Kurum kimliğini oluşturan öğelerde yazı karakteri, ölçekleme sistemi ve kurum renkleri doğru uygulanmalıdır.Logo ve amblemin değişik malzemeler üzerinde uygulamaları: Örneğin çok değişik kullanım alanları olan tabela ve panolar gibi kurumun kalıcı bir biçimde kamu önüne çıkan görüntülerinde şirket kurumsal kimliğinin yansıtılması.
Dosya, antetli kağıt, zarf, kartvizit tasarımı: Güçlü ve tutarlı bir kurumsal kimlik sunabilmek için gerekli kurallar ayrıntıları ile belirtilmeli ve ölçü ve renklerinin standart hale getirilmelidir.
Muhasebe evrakları tasarımı
Faaliyet raporu ve kurum tanıtım kitabı
Değerli evrak, çek, kupon tasarımı