Preloader
 
Ana Sayfa / Blog / Kurumsal Kimlik Nedir, Önemli midir?
20Şubat 2019

Kurumsal Kimlik Nedir, Önemli midir?

Kurumsal kimlik en basit ifadeyle anlatmak gerekirse bir markanın, kurumun ya da firmanın kim olduğunu gösteren görsel öğelerdir. Bir kurum ya da şirket kendisini dışarıdan nasıl görmek istiyorsa kurumsal kimliğini de o şekilde oluşturmalıdır. Yani bu görsel sizin şirketinizi temsil edeceğinden dolayı da sizin duruşunuzu da temsil edecektir. Kurumsal kimliğe sahip olmak demek sizin daha hızlı tanınmanız demek olacaktır. Bu yüzden de kariyer sahibi firmalar kurumsal kimlik çalışmasına önem verirler.

Kurumsal bir kimlik iletişimden, davranışa görsellerin bir araya getirilmesi neticesinde ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu birleşimde sizin hedef kitlenizin gözünden bakıldığında kurumsal imajınızı ortaya çıkaracaktır. Firmanızın imajı ne kadar yüksek olursa saygınlığı da itibarı da o kadar artmış olacaktır.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Günümüz artık rekabeti büyük toplumlar yaratmış ve bu sayede de firmaların kendilerini fark ettirmeleri de zor olmuştur. Bunun için sizin rakipleriniz arasından sıyrılarak ayırt edilebilmeniz önemlidir. Bu durum ise sizin kurum kimliğinizden çıkıp kurumsal kimliğiniz anlamına gelecektir. Kurum kimliğine baktığımız zaman renk ve logo özenli bir şekilde hazırlanmalı ve bulunduğunuz kültür çerçevesinde düzenlenmelidir. Tüm bunların sizin kurumunuzu yansıtacağını unutmamalısınız

Mesela bunu bir örnekle detaylandırabiliriz. Markanızın eğlenceli olması gerekiyor. Çünkü eğlence odaklı olan ürünlerin satışı yapılıyor. Bunun için logonuzdan tutun da kullandığınız renklere, misyonundan tutunda, mottosuna kadar hepsine dikkat etmeniz ilgi çekici bir slogana sahip olmanız gerekiyor. Kısacası firmanızın görselinden, renklerine ve metinlerine varıncaya kadar hepsinin tutarlı olması şart. Bunlar yapılırken ise gelişi güzel olmaması gerekiyor. bir kurgu neticesinde ortaya çıkarılacak olan bu kimlik doğru stratejiyle birlikte kendisini daha fazla ön plana çıkaracaktır.  Bir kurum ya da firma kendisini ve duruşunu ne kadar güzel temsil edebiliyorsa etkileyiciliğini de o kadar başarılı hale getirecektir.

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Örneği

Başarılı bir kurumsal kimlik olarak Apple’yi ele alalım. Bildiğiniz gibi markanın simgesi çok basit ısırılmış bir elma bu simgeyi her ürününde kullandığı için biz elma gördüğümüz her şeyde ister istemez onu algılıyoruz. Yani birçok markanın da kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak isterken böyle bir tercih yapması gerekiyor.

BY Blogger 0 Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.