Preloader
 
Ana Sayfa / Blog / Bir Ticaret sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalı?
21Şubat 2019

Bir Ticaret sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalı?

E-ticaret sitelerini günümüz şartlarında ticaretin elektronik versiyonu olarak kabul ediyoruz. Bunun için de her firmanın e-ticarette başarı hedeflemiş olduğu bir gerçek. Rekabetin yoğun olduğu günümüzde ise iyi bir web sitesi yapmak içinde öncelikli olarak kendinizi bir AVM’deymiş gibi düşünmeniz gerekiyor. Hepimiz alışveriş merkezlerine gittiğimizde mağazaların önünden geçiyoruz ve cıvıl cıvıl vitrinleri görüyoruz. En çok hoşumuza giden vitrin ise gezdiğimiz sürece hep aklımızda kalıyor. Dolayısıyla da insan ister istemez buraya girip bir fiyat araştırması yapıyor ve hatta satın almaya yöneliyor. İşte sizde bir e-ticaret sitesi yaptıracak ya da tasarlayacaksınız aynen bu şekilde düşünmeniz gerekiyor. Binlerce, milyonlarca rakibiniz arasından müşteriniz direk olarak sizi tercih etmeli.

Evet, tahmin ediyorum buraya kadar her şey güzel ve herkesin istediği de bu. O zaman fiziksel mağazalardan uzaklaşıp kendinizi e-ticarete doğru yönlendirmeniz gerekiyor. İnsanlar tek bir kelimeyle size Türkiye’nin neresinde olursa olsun ulaşabilecek ve alışveriş yapabileceklerdir. Sanal dünya kocaman bir alem ve sonsuz bir evren demektir. Bu da demek oluyor ki sitenizi ziyaret eden herkes sizi bu yarışta bir adım öne taşıyacaktır. Ancak şöyle de bir durum var ki sitenize gelen herkes tek bir tıkla da geri gidebilir. Bunun içinde e-ticaret sitenizin tasarımında dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bu hususlar ise şu şekilde belirtilebilir.

Uygun Font Seçimi

Uygun Font Seçimi

E-ticaret sitesi oluştururken yazı karakteri önemlidir. Bu sizin marka imajınızı ön plana çıkarmanızı sağlarken aynı zamanda insanların da okuduklarını net anlamalarını sağlayacaktır.

Sitenizdeki İkonlar

Sitenizdeki İkonlar

İkonlar tasarımı dikkat çekici hale getiren önemli simgelerdir. Bunun içinde ikonlarınızla bile müşterilerinizi yönlendirebilirsiniz. Kullanıcı sitenizde gezinirken görsel açıdan da daha rahat edeceklerdir.

Repsensive Tasarım

Repsensive Tasarım

İnsanların sürekli olarak cep telefonuyla ilgilendiklerini düşünürseniz aynı oranda alışverişlerinde buradan tamamlandığını görebilirsiniz. Bunun için de sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekiyor.

Yönlendirmeler

Yönlendirmeler

Web tasarımınız kolay ve net anlaşılır olması gerekiyor. Bunun içinde gereksiz ayrıntılar ve yönlendirmelere asla yer vermemelisiniz. İnsanlar seçtiği ürünü satın almak istiyorsa direk olarak ödemeye gidebilmelilerdir. Karmaşık bir site tasarımı kullanıcıyı kaçırır.

Renk Seçimi

Renk Seçimi

Dijital dünyada her sektörün kendisine özgü bir renk ağırlığı vardır. Bunun içinde sitenizin renklerini seçerken mutlaka sektörünüze uygun olmasını sağlamalısınız. Kullanıcının gözünü yormayan ve kafasını karıştırmayan renkler her zaman tercih edilir.

BY Blogger 0 Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.