Preloader
 
Ana Sayfa / Blog / WP Admin Şifresi Nasıl Sıfırlanır?
28Şubat 2019

WP Admin Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

İçimiz dışımız şifrelerle dolu öyle ki her şeyi şifrelerle idare etmeye çalışıyoruz. Teknoloji bize sunduğu imkanlarla pek çok kapıyı açarken beraberinde de bir çok güvenlik sorunu meydana getirebiliyor. Şifreler ise günlük hayatımızda kullandığımız ve riske etmek istemediğimiz özelimizi bize saklı tutmaya yarıyor. Ancak o kadar çok şifreli işlemler yapmak zorunda kalıyoruz ki herkes tek bir şifre belirleyerek aynısını tüm hesaplarında kullanıyor. Oysaki bu unutmamak için yapılan yöntem güvenlik açığının boyutunu daha da fazla büyütüyor. Çünkü bir işleminizin şifresinin bulunması demek bundan sonrakilerinin de tamamının ele geçmesi demektir. Bunun için bu yöntemden uzak durmak önemlidir. Neyse bizim asıl konumuz bu olmadığından yazımı daha da derinleştirmek istemiyorum çünkü webmasterların ve web sitesi sahiplerinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi de WP Admin şifrelerini unutmuş olmalarıdır. Çünkü şifrenin unutulması durumunda panel içerisine girilemeyeceğinden dolayı sitenizle ilgili herhangi bir işlemi de yapamazsınız. Peki, bu durumda ne olacak artık şifremi ya da sitemi kullanamayacak müdahale edemeyecek miyim? Sorusu aklınıza gelebilir tabii ki öyle değil. Bunun için izlemeniz gereken iki türlü yol var. Makalemizin devamında bu yol hakkında sizi bilgilendirelim.

E-Postanız Tanımlı İse

Birinci şık WP panelinde profilinizi oluştururken eğer ki e-posta adresinizi girmişseniz o zaman yapılacak işlem çok basit. Şifremi unuttum diyorsunuz ve belirlenmiş olan mail adresinize şifre sıfırlama linki geliyor. Bu linke tıklayarak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

E-Postanız Tanımlı Değilse

Lokal host’ta çalışıyorsanız o zaman işiniz biraz daha zorlaşacak yani mail adresiniz olmadığı için şifre gelmeyecek. İşleme başlayabilmeniz için WP sitenizin sunucu yönetim paneli ve veritabanına ulaşabiliyor olmanız gereklidir. Sunucunuzun yönetim panelinden veritabanına giriyorsunuz ve işlem yapmak istediğiniz sitenizi seçiyorsunuz sitenizin tabanına girdikten sonra ise User tablosunu seçin ve sağ taraftaki “yapı” sekmesini tıklayın.

Yapacağınız işlem aslında basit olsa da yine de bilmediğiniz için sizde bir tedirginlik yaratabilir. Çünkü bilgilerinizi kaybetme ihtimalinizin aklınıza geliyor olması da sizi panik yapabilecektir. Bahsettiğimiz yöntemler Cpanel şifrenizi sıfırlayabilmeniz konusunda pratik çözüm sağlayabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Yukarıda iki şekilde ve açık olarak belirttiğimiz yöntemleri aşağıda adım adım resimli bir şekilde anlattık. Resimlerden takip etmeniz yeni bir şifreye de kavuşabilmeniz için size destek olacaktır.

WP Admin Şifre Sıfırlama Resimli Anlatım

Yeni şifrenizi bu şekilde oluşturabilir ve Cpanelinize girebilirsiniz.

BY Blogger 0 Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.