Preloader
 
Ana Sayfa / Blog / Web Hosting Nedir?
27Şubat 2019

Web Hosting Nedir?

Web hosting hakkında bilmek istediğiniz her türlü konu makalemiz içerisinde yer almaktadır. Çünkü webmasterlar olarak biliyoruz ki sunucu yani hosting bizim için çok önemli bi kronudur. Web hosting internet sitenizin içinde bulunan bilgilerin tümünün depolanmış olduğu ve sitenizin çevrimiçi olarak görüntülenebilmesi için hazır hale getiren sistemdir. İnternet üzerinden yayın yapan her site mutlaka bir sunucu üzerinde kayıtlı olmak zorundadır. Sunucular üzerinden sizin için tahsis edilmiş olan bölümler kadar yararlanabilirsiniz. bu da sizin seçeceğiniz hostingin kapasitesine göre değişecektir. Hostingler kendi içerisinde de 3 gruba ayrılmıştır. Bunlar ise şu şekildedir.

  1. Paylaşımlı hosting
  2. VPS
  3. Bayiler

Tercih ettiğiniz sunucuya göre kullanılan teknoloji farklı olacağından dolayı sağlanacak olan ek hizmette buna göre farklılaşacaktır. Kısacası toparlamak gerekirse “www “ yani World Wide Web’de bulunan her sitenin barındırılmak amacıyla kiralanmış ya da satın alınmış olan hizmettir. Bu hizmeti almadan internet üzerinde var olamayacağınız gibi, bilgi, görsel, HTML ve CSS gibi ayarlarınızı da yapamazsınız.

Web Hosting – Sunucu Nedir?

Sunucu
Web hosting

Şimdi isterseniz bir de olaya sunucu açısından bakalım. Ziyaretçilerinizin dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar size bağlanabildikleri ana bir bilgisayardır. Adından da anlaşılmış olacağı gibi tüm hosting sağlayıcıları internet sitelerini barındırmak için sunucuya, bağlantılara ve tüm bunlara erişim sağlanabilecek olan hizmetlere sahiptirler. Bunu en küçük bloglardan tutunda büyük kuruluşların internet sitelerine kadar hepsini kapsayan geniş bir yelpaze şeklinde belirtebiliriz.

Eğer amacınız internet üzerinden çevrimiçi bir varlık sunmak istiyor ve bunu planlıyorsanız o zaman güvenebileceğiniz bir sunucu sizin için hayati önem taşır. Günümüz teknolojisi ve hizmet alanlarına baktığımız zaman ise binlerce web hosting hizmeti sunan firmanın olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla burada çalışacağınız sunucunun da kaliteli ve güvenilir olması önemlidir. ancak burada güvenilir ve kalite bir anlamda da sizin bütçenizle alakalıdır.Çünkü iyi ve kaliteli bir sunucu için bütçenizi de artırmanız gerekir. Bunun için ücretsiz ya da daha ucuza alabileceğiniz bir hizmetin kalitesi de aynı olmayacaktır.

Web hosting seçerken barındırma alanı önemli. Eğer projeniz büyük ve yıllarca devam edecekse o zaman depolama alanını seçerken dikkatli olmak gerekir.

BY Blogger 0 Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.