Preloader
 
Ana Sayfa / Blog / Backlink Nedir?
15Şubat 2019

Backlink Nedir?

Backlink kısaca tanımlanması gerekirse sizin web sitenize 3. bir web sitesinden verilmiş olan dış linklerdir. Bu durumu kısaca örneklemek gerekirse farklı birinin sizi örnek olarak göstermesi bir anlamda tavsiye etmesi şeklinde tanımlanabilmektedir. Sizi öven başka sitelerin sayıları ne kadar çok olursa sizde arama motorları tarafında o kadar değerli görülürsünüz ve bu da sizin SEO puanınıza doğrudan yansıyacaktır.

Google arama motoru çok uzun süren yıllar boyunca backlinklere önem veriyordu ancak 2019 yılından sonra ise artık backlink algoritmasında ciddi bir radikal değişim gerçekleştirdi. Google yapmış olduğu açıklamalarda ise ücret karşılığında farklı sitelerden link değişimi yapıldığını ve bunun içinde artık bu linkleri çok fazla ciddiye almayacağını duyurdu.

Bu durumda webmasterlerin kafasında şu şekilde bir soru işaretinin oluşmasına neden oldu.

“Yani backlink olayı tamamen bitti mi?”

Elbette ki hayır, internet sitesi kullanıcılarının internet aramalarındaki yoğunluk için kullanılan arama motoru, link politikalarını daha da katılaştırmış oldu. Bu da bu backlinklerin daha da önemini artırmış oldu. Bunun içinde web masterlerın üzerine düşen göre bu linkleri alırken daha da seçici olmaları gerekiyor.

Google yaptığı açıklamasında artık Google, fotoğraf, video ve içeriklerde özgünlüğe çok daha fazla önem verecek. Peki, arama motorları backlinkler üzerinden nasıl SEO yapabilecek.

Bu işler artık eskisi kadar tabi ki kolay olmayacak fakat bu durum yapılmayacak ya da imkansız da değil. Başarılı bir şekilde yapıldığında ise bu sizin sitenizin SEO çalışmasına büyük katkı sağlamış olacak.

Backlink Sorgulama

İnternet sitenize dışarıdan gelen bir bağlantının olup olmadığını anlayabilmeniz için backlink sorgulaması yapılması şart. Bunun içinde farklı yöntemler var. Ücretli ya da ücretsiz olan bu yöntemleri deneyebileceğiniz platformlar mevcut. Ücretsiz olarak sorgulama yapan sitelerde sayısız sorgulama yapabiliyorsunuz.

backlink
backlink

Ücretsiz Backlink Sorgulama

Bunun için en doğru yöntemin Google’nin ücretsi bir hizmeti olan Google Search Console ya da Google Analytics’i deneyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra ise dünyada en fazla tercih edilen analiz platformları mevcut bunlar ise Ahref, Alexa, SemRush olarak belirtilebilir.

 

BY Blogger 0 Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.