Preloader
 
Ana Sayfa / Blog / Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
25Şubat 2019

Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Logo yapmak profesyonellik gerektiren bir iştir bunun içinde firmanız ya da web siteniz için bir logo tasarımı yaptırmak istiyorsanız öncelikli olarak seçtiğiniz firmanın daha önceki işlerinin de saygın olmasına dikkat etmeniz gerekir.  Logo için söylenecek tek kelime kurumsal kimliğinizin yansımasıdır. Dolayısıyla firmanıza ait kimliğinizin de sizi en iyi şekilde temsil etmesi gerekiyor.

İyi bir Logo tasarımı nasıl mı olmalıdır?

Şogo tasarımı yapılırken öncelikli olarak akılda kalıcı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bazen bir çizgi bile logonuzun ön plana çıkması sağlayacaktır. Hatta bazı logolar vardır ki bugün markanın da önüne geçmiştir. Örneğin Nike’nin logosu ya da İphone’nin yarım elma logosu burada örnek olarak gösterebiliriz. Logonuz hazırlanırken önemli bir kural vardır ki o zaman kazancının giderinden çok daha yüksek olmasıdır. Bunun için eğer ki siz kaliteli bir hizmet veriyorum diyor ve bunun iddiasındaysanız o zaman mutlaka kaliteli bir logoya sahip olmanız gerekiyor. İyi düşünülmüş bir logo tasarımı aşağıdaki özellikleri taşıyor olması gerekiyor.

Bu makalemizi de okumalısın : Web Tasarımında Kullanılan Renkler

Logo Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

  • Logonuz öncelikli olarak akılda kalması gerekiyor. Yani sizin logonuzu birkaç defa gören birisinin mutlaka aklına gelmesi şart.
  • Kendi sektörünüzün içerisinde asla eşi ve benzerinin olmaması gerekiyor. Unutmayın logo tektir ve sizin kurumsal kimliğiniz demektir.
  • Logoya baktığınız zaman tüm bilgileri size sade ve basit bir şekilde vermesi gerekiyor. Karmaşık olan bir logo tasarımı her hiçbir zaman insanların dikkatini çekmeyeceği gibi dağılmasına da neden olacaktır.
  • Logonuzun kendi sektörünüz içerisinde rahatlıkla algılanabilmesi gerekir.
  • Seçtiğiniz renkler ve şekilleriniz de firmanızın sunduğu ürünlerle ilgili olmak zorundadır.
  • Firmanızı somutlaştırmak zorundadır.
Logo Tasarımı Nasıl Olmalı

Logonuzun vektöreli olmalıdır ve oranlarının mutlaka düzgün bir şekilde boyutlandırılması gerekir. Logonuzu büyük ya da küçük kullandığınız da asla bozulmaması gerekir. Örneğin kartvizit bastırırken küçüldüğünde logonuz aynı şekilde kalması gerekiyor.

Logonuzda renklerin kullanımı firmanızın kurumsal kimliğini mutlaka yansıtmalıdır. Bunun için firmaya renkler konusunda mutlaka bilgi vermelisiniz. Logonun yapım aşamasındayken fikir olarak mutlaka görmeli ve gerekli düzenlemeleri de isteyebilmelisiniz. Logoda renk kullanımı konusunda az renklerin her zaman maliyeti düşüreceğini de belirtelim.

BY Blogger 0 Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.