Preloader
 
Ana Sayfa / Blog / Web Tasarımında Kullanılan Renkler
24Şubat 2019

Web Tasarımında Kullanılan Renkler

Renklerin hayatımızın her alanında büyük bir etkiye sahip olduğunu biliyoruz. çünkü renklerin insan psikolojisi üzerinde farklı anlamları vardır ve insanın duyguları üzerine direk olarak etki ederler. Bunun için bir web sitesi tasarımı yapıyorsanız mutlaka sektörünüze göre renkler tercih etmenizde fayda vardır.

Tasarımcılar bir internet sitesini hazırlarken renklerden yola çıktıklarından dolayı müşteriler genelde şu yanıtı verirler. “Ama bu renkler bize şunu ifade etmiyor ki?”

Aslına bakarsanız burada şunu söyleyebiliriz ki hangi rengin kime neyi ifade ettiğini gösteren genel bir şart yoktur çünkü renkler kişisel bir tercihtir. Fakat renklerin insan üzerinde genel olarak yaratmış olduğu bir takım duygular vardır.

Dijital dünya bize çok farklı şeyler sunduğu gibi insanlarda eskiden olduğu gibi bir ürünün başında saatlerce bekleyip seçmiyorlar. Doğal olarak verdikleri etki ise bu tam bana göre deyip direk olarak ürüne yöneliyorlar. Bunda da renklerin etkisi elbette ki çok büyük çünkü bazı renkler direk olarak satın almaya yönlendiriyor.

Renkler ve İnsan Üzerindeki Etkisi

Evet, renkler insan üzerinde bir hissiyat yaratabilir. bunun içinde hazırlanan web sitesinde sektörel olarak düşünmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Bunu bir örnekle yanıtlarsak şöyle belirtebiliriz. Bir sağlık sitesinde olması gereken renk beyaz ya da açık mavidir. Eğer siz böyle bir siteye siyah bir tasarım yaparsanız o zaman direk olarak müşterilerinizi kaçırırsınız çünkü siyahın tıpta karşılığı matem demektir. Siyahı bir film sitesinde tercih edebilirsiniz çünkü odaklanmayı daha kuvvetli hale getirdiği gibi gözü de yormaz.

Renkler ve İnsan

Yapılan istatistiklere göre sitenize gelen bir ziyaretçiyi etkileyebilmeniz için ihtiyacınız olan süre 5 saniye. Bu süre içerisinde kullanıcıyı sitenizde tutabilirseniz emin olun doğru ve faydalı içerikler ve başarılı görsellerle birlikte kalma süresi çok daha fazla olacaktır.

Renkler bireysel olmanın yanı sıra kurumsal firmalarında kimliklerini oluşturur. Bunun içinde kurumsal bir web sitesi hazırlanırken kurumun size sunmuş olduğu renk skalalarına göre hareket etmek durunda kalırsınız. Eğer ki siz birbiriyle alakasız olan renkleri tercih etmezseniz o zaman hiçbir sorunu yoktur. Bu da tercih ettiğiniz iyi bir tasarımcı sayesinde zaten sorun olmayacaktır.

 

BY Blogger 0 Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.